Zpráva o estonském výjezdu TAPA 12

Začátkem července 2012 byl dvanáctičlenný tým mladých lidí z Česka, podpořený manžely Neústupnými z Berlína, na desetidenním výjezdu v Estonsku. Bydleli jsme v domě v Karitse, naší „misijní centrále“ poblíž okresního města Rakvere 100 km východně od hlavního města Tallinnu. Působili jsme v 25 km vzdáleném městě Tapa, za komunismu ruském posádkovém městě, kam jsme denně dojížděli mikrobusy.

Spolupracovali jsme s dvěma tamějšími sbory, s metodisty a baptisty. Sbory nejsou velké, ale věřící byli plní očekávání a připravovali nasazení nejen organizačně – zakoupili a postavili na příklad dva stany – ale i na modlitbách. Přijali nás velmi srdečně, byli velmi pohostinní a mezi jejich a našimi mladými lidmi vznikly krásné vztahy, které i po výjezdu pokračují emailovou korespondencí. Je jen logické, že tam v létě 2013 pojedeme znovu!

Po našich přípravách v domě v Karitse a po společném nedělním shromáždění v Tapě jsme tři dny velmi koncentrovaně působili na ulicích a v parcích městečka, kde jsme se modlili, chválili Boha a oslovovali dospělé, ale hlavně děti a mládež. Rusů bylo víc než Estonců a byli otevřenější pro rozhovory.

Zvali jsme na večerní mítinky do stanu (v létě je v Estonsku až dlouho do večera světlo jako ve dne), kde jsme měli připravené programy pro děti i dospělé. Poslední večer jsme promítali film Ježíš ve zkrácené hodinové verzi pro děti, v jedné místnosti v estonštině, v jiné v ruštině. To bylo naše velké finále! Celkově přijalo asi 30 až 35 lidí, převážně dětí, Ježíše do svých srdcí jasným rozhodnutím a opakovanou modlitbou přijetí.

V naší informaci před výjezdem jsme psali: „Moc prosíme o modlitby za tento průkopnický výjezd. Rádi bychom měli dvojitou úrodu: jednak obrácení a uzdravování na ulicích a při večerních setkáních. Ale chceme také povzbudit a motivovat místní věřící!“
Tuto dvojitou úrodu jsme měli! Děkujeme za modlitby!

Několik mladých lidí z týmu napsalo o výjezdu zprávy, které podávají nejen dobrý přehled, ale popisují i velmi osobní zážitky a dojmy účastníků. Jak skvělý důkaz o významu krátkodobých misijních výjezdů pro život mladých lidí! Fotogalerii z výjezdu naleznete ZDE.
TAPA 12 byl jedním z nejúspěšnějších misijních výjezdů GO EAST. A to díky skvělému týmu motivovaných, otevřených a nadšených mladých lidí z Česka, a díky fantastické spolupráci Estonců, kterou jsme v této míře snad ještě nezažili. Město Tapa bylo zasaženo a náš výjezd zůstává hlavně mezi dětmi a mládeží v paměti a rozhovorech.
Pole je připraveno pro další výjezd, který se pod názvem TAPA 13 koná od 3. do 12. července 2013.

Pavel Neústupný, GO EAST