Bůh propouští vězně

Z kralupského Betelu, církve pro narkomany a bezdomovce, zdraví Veronika Tichá:

Opět zdravíme ze slunečných Kralup nad Vltavou. Počasí je v naší práci velmi důležité. Když je zima, máme více „kluků“, když se oteplí, řada jich bohužel odejde. Letos se tato situace opakovala a jako každý rok nám to bylo líto. Modlíme se za průlom, aby „kluci“ kteří k nám chodí, hledali opravdovou změnu a ne jenom úkryt před zimou. Radujeme se z těch, kteří se mění a pracují na sobě nezávisle na počasí a povzbuzujeme se jejich svědectvím.
Po pětiletém boji, úsilí a investicích jsme konečně zkolaudovali. Náš obchod je oficiálně prodejní sklad nábytku a naše komunita je oficiálně komunita. Celý leden naše radost nekončila a neměla mezí. Ráno jsme se s úlevou probouzeli a večer s ní chodili spát. Doteď se při myšlence, že je to za námi, musíme pousmát. Nové stanovy jsou hotové! Teď poputují k soudu ke schválení.
U soudu dostal milost jeden z našich „kluků“. Neodpracoval si soudem nařízené obecně prospěšné práce a měl jít do vězení. Soud mu na základě toho, že je v Betelu a díky Petrově svědectví udělil milost a další šanci si práce v Betelu odpracovat. Bůh je dobrý. Propouští vězně z žaláře.
Naše minulá zpráva byla v podstatě velkou pozvánkou na setkání o Betelu nazvané Komunita pro závislé a co já s tím? Přišlo více lidí, než jsme očekávali, a reakce byly velmi pozitivní. Na setkání mluvil Kent, jeden český vedoucí a jeden anglický vedoucí měli svědectví a my jsme povídali o potřebách Betelu, ale i o tom, co Betel může lidem v církvi nabídnout.
Příští týden máme celý jeden den vyhrazen pro focení, protože konečně se našel někdo, kdo nám zdarma udělá webové stránky, které budou dobře vypadat. Potřebujeme ale krásné fotky, na kterých bude webovka postavená, ty nám za velmi přijatelnou cenu udělá Lucka Přindišová (čímž jí zcela otevřeně děláme reklamu). Nejvíce kluků, případně jejich rodičů, se o Bételu dozvídá skrze naši webovou prezentaci. Chceme ji proto aktualizovat a udělat co nejlepší. Stejné je to i s naším obchodem. Rádi bychom, aby nám naše webovka lákala zákazníky. Webovky nám přijede z Anglie udělat Mark, který přišel do Betelu jako narkoman. Jeho svědectví je neuvěřitelné, protože mu o Betelu řekl umírající misionář, aby mohl mluvit, musel si sundat kyslíkovou masku. Marka jeho svědectví dostalo a v Betelu našel Ježíše. Mark se teď specializuje na design a tvorbu webovek. Je to jediný „webař“, který nám stránky udělá za ubytování a stravu.

V KS Praha probíhá kurz pro rodiče o výchově dětí. Mám velikou radost, že tam můžu vést jednu diskuzní skupinku, kde se setkávám s řadou maminek. Je to vyslyšená modlitba, protože po 8 letech v Čechách a životě v komunitě pro muže, kde je mi jedinou společnicí naše Hanička, jsem už moc chtěla mít možnost sloužit mezi ženami. Jako bonus tam chodí 7 maminek bývalých uživatelek drog. Jsou skvělé!

Začátkem března jsem strávila 4 dny v ženské komunitě v Birminghamu. Bydlela jsem v domě s 20 holkama, co odvykají. Už dlouho jsem neviděla tolik emocí, radosti a smíchu, pláče a trápení v tak koncentrované podobě, v omezeném čase na jednom místě. Bůh se mě dotýkal a moje misionářské srdce si to moc užilo. Důvodem návštěvy bylo naučit se

restaurovat nábytek ve stylu shabby chic, což je v Anglii holčičí specialita. V tuto chvíli jsem ve fázi příprav, kdy zkouším materiály, které jsou dostupné v Čechách nebo se dají dovézt a mám několik kousků nábytku připravených. V příští zprávě už pošlu foto svých výrobků a snad i pozvánku na prodejní výstavu, jejíž výtěžek půjde samozřejmě na Bétel v ČR. Pokud bude mít úspěch, budu v restaurování pokračovat.
Vidět Betel v Británii po osmi letech bylo naprosto neuvěřitelné! Nábytkové obchody jsou kvalitativně někde jinde, než byly, množství lidí (přes 300), manželských párů, úroveň řízení, fundrasingu … Celá návštěva rozšířila moje obzory a modlitební seznam. Přeju si vidět víc i tady v té naší milované kotlině, která se honosně nazývá „Srdce Evropy.“ Moc se mě taky dotklo, když jsem viděla kluky, kteří byli v době, kdy jsme tam sloužili, Petrovými učedníky, jak vedou druhé. Chápu Pavla, když říká: „Ano, vy jste naše sláva a radost.“ (1.Tes.2,20)

Veronika Tichá, Betel