Křty v Bételu

IMG_7112Z kralupského Bételu zdraví manželé Tiší:

Milí přátelé a příznivci Bételu v Čechách,

Moc vás opět zdravíme z Kralup. Dětem skončil díky rekonstrukci školní jídelny školní rok o pár dní dříve, tak už si užívají prázdniny. Kuba opustil základku nadobro a těší se do prváku na gympl.

Naši spolupracovníci

Už rok je s námi Andrea, která dělá především sociální práci a je naší společnou asistentkou. Bez ní si to už nedovedeme představit. Udělá spoustu práce a fakt dobře. Jsme za ní vděční.
V dubnu jsme se rozloučili s mexickou rodinou, která tu původně měla být minimálně dva roky. Po devíti měsících se rozhodli svoje misijní působení v Čechách ukončit, protože tu nebyli šťastní. Bohužel přijeli nepřipraveni na srážku s českým jazykem, kulturou a nekonečnou studenou zimou (a to byla ještě mírná). Nebyli ani připraveni pracovat v rozsahu a tempu, které je v Čechách naprosto běžné. V tuto chvíli jsou v Bételu v Anglii, ale stále hledají, kde že je jejich místo.
Hned po odjezdu Mexičanů nám přijeli pomoct Standa a Veronika s jejím synem Samíkem. Spolu čekají další dítě v září. Situace jejich široké rodiny je komplikovaná a není jasné, jak dlouho jim okolnosti dovolí zůstat. Zatím je jisté, že s námi budou ještě 6 měsíců. Standa se vyléčil ze závislosti u nás a je skvělým členem týmu. Veronika je taky skvělá a práce se nebojí.

Projekt „Nová dílna“

Už delší dobu nám dělala starosti naše dílna. Nesplňovala bezpečnostní požadavky, nedalo se v ní pracovat v zimě a celkově byla v neutěšeném stavu. Nakonec jsme jí používali spíše jako skladiště nepořádku. Díky Pánu se nám podařilo získat dva dary od nadací, jedné v ČR a jedné v Británii, které nám umožnily začít s rekonstrukcí. Je to začátek, ale finance postačí na novou podlahu a celkové zateplení. Práce začaly zhruba před měsícem a na zimu by mělo být zatepleno. Od srpna bychom tam rádi začali provizorně zase opravovat nábytek pro náš dobročinný obchod.

Křty

V červnu jsme měli křty. Bylo teplo a Petr křtil, jako již tradičně, ve Vltavě. Pokřtili jsme tři členy komunity a obě naše děti. Je to největší radost, když se lidé veřejně přihlásí ke Kristu. Měli jsme pěknou řádku hostů – členů rodiny či vedoucích v církvi, kteří k nám kluky poslali na léčení. Společně jsme chválili, modlili se za nově pokřtěné a nechybělo ani dobré jídlo.

Teen Club

Loni začátkem října, když jsme začínali Teen Club, měli jsme obavy: jestli někdo přijde, jestli to bude fungovat a vůbec, jak to celé bude probíhat. Veronika se do toho pustila s bázní a třesením za vydatného povzbuzování našich dětí, které přivedly své spolužáky. Minulý čtvrtek jsme měli poslední schůzku, na které proběhla grilovačka. Po celý rok každý čtvrtek kromě prázdnin se scházelo 14-24 dospívajících. Program byl variabilní od Exitu316, přes herní olympiádu až po nádherná svědectví několika hostů z Církve bratrské. Děti slyšely dobrou zprávu a určitě vědí, že křesťani nejsou žádní suchaři, jak si mnohé z nich před tím myslely. Teď oceníme modlitby za moudrost, jak dál. Oba pravidelní pomocníci Veroniky se odstěhovali během školního roku, takže na to poslední týdny byla sama. Byl to záhul. Navíc deváťáci, kteří chodili převážně, jdou od září na střední školy. Potřebujeme moudrost! Bylo to na jeden rok pro konkrétní děti? Nebo máme pokračovat a hledat inspiraci, čas a sílu?

Etické dílny® ve školním roce 15/16:

Už druhý školní rok jsem (Veronika) pravidelně chodila na školy s preventivním programem Etické dílny®.

Počet hodin: 112
Počet programů: 56
Počet oslovených žáků: 1094
Počet navštívených škol: 5

Příklady témat: Předsudky, Moc slova, Rodina, Přátelství, Image nebo charakter?, Sex, láska a vztahy, Peníze, peníze, peníze a další

S láskou,

Petr, Veronika, Jakub a Hanka Tiší