Návštěva z Česka

img-20170608-wa0000.jpgNové zprávy z Nikaragui od manželů Klingerových:

V březnu jsme se konečně přestěhovali do nového domu. Bylo spoustu vybalování a zařizování. Nějakou dobu trvalo, než jsme mohli mít stálý internet. Také jsme připravovali dokumenty k naší žádosti o další trvalý pětiletý pobyt. Pobyt jsme měli dostat v dubnu. Nakonec jsme jej, díky Bohu, dostali v červenci. V uplynulých měsících jsme průběžně zpracovávali a ukládali audio nahrávky z ledna a února. Začali jsme pomalu a zvolna připravovat novou lekci základů o večeři Páně. Zbyněk se zúčastnil setkání misionářů s vládou, které proběhlo v Manague. Týkalo se vysokého cla, které musí všechny misie platit za dovoz potravin, léků, a veškeré pomoci, kterou pak často rozdávají zdarma. My jsme také museli zaplatit nesmyslně vysoké clo za audio přístroje, do kterých nahrajeme křesťanské základy španělsky a mayangna a budeme je rozdávat zdarma. Přijeli k nám na návštěvu nikaragujští misionáři, kteří 2 roky sloužili v jedné muslimské zemi v Africe. Nedávno se vrátili z misie. Eliška je ve školce spokojená. Učí se číst a psát a dostává domácí úkoly, takže někdy jsme se celé odpoledne potrápili s psaním. Psací písmo zde v Nikaragui se liší od českého psacího písma. A vůbec mnoho věcí ve školním systému tady v Nikaragui je pro nás nových. Děti dostávají čtvrtletní hodnocení, něco jako naše vysvědčení. Hodnotí se mnoho kritérií (28) včetně hygieny. Velké školní prázdniny budou až v prosinci a v lednu. Mezitím byl Zbyněk nemocný a některé symptomy a slabosti, kterými jsme procházeli, jsou prostě z únavy. Moc si přeju, abychom se dlouho nemuseli stěhovat a mohli se usadit na delší období.

Poslední květnový den v roce 2017 k nám dorazil bratr Petr. Přijel na 5 týdnů. Přivezl nám z Čech spoustu dobrůtek, dárky od rodiny a také dárky pro naše přátele v džungli. Pro celou naší rodinu byl Petrův příjezd a pobyt tady občerstvení a na chvíli se tak naše malá rodinka tady v Nikaragui rozrostla. Petr si rychle zvykl na místní klima i jídlo. V Nikaragui se mluví španělsky. Anglicky se tady téměř většinou nedomluvíte. Petr španělsky nemluví, takže musel překonávat jazykovou bariéru a nemohl si to tady užít tak, jak by si to byl užil, kdyby rozuměl a mohl komunikovat s lidmi. Přesto se mu v Nikaragui velmi líbilo.

Petr si poznamenal do deníku: Dotklo se mě, že je tady mnoho křesťanů a mnoho církví po domech. Zvláště na mne zapůsobila vydanost místních křesťanů. Jejich odevzdanost Bohu i práci v církvi. Lidé jsou více odevzdáni Bohu, protože je tady obecně mnohem méně životních jistot, než jsme zvyklí z Čech. Mimo město je velmi zřetelné, že každý den je nadoraz, mnoho okolností a situací člověk nemá pod kontrolou, je to každý den o přežití a tedy jsou lidé zvyklí více záviset na Bohu a důvěřovat Mu. Více to lidi k Bohu přibližuje.

Křesťanství v Nikaragui ovlivňuje celkovou atmosféru v zemi. Lidé se necítí chudí, bezmocní nebo zoufalí, protože mají Boha, kterému důvěřují. Křesťanství zde má nepochybně vliv na společenské dění v zemi a celkovou náladu obyvatel. Všiml jsem si i toho, že zde lidé v porovnání s Evropou očividně méně kouří a o mnoho méně pijí alkohol. V křesťanských rodinách se nekouří a alkohol, ani pivo ani víno se nepijí vůbec. Působí to tu na mně jako jedna velká, nikaragujská rodina.

Zbyněk a Petr odjeli na 14 dní na misijní výjezd do džungle. Petr se do džungle těšil a také chtěl vidět naší práci.

Během 14 dnů strávili mnoho hodin ve dne i v noci na loďce. Navštívili komunity miskito na řece Coco i komunity mayangna na řece Bocay. Zúčastnili se místních křesťanských bohoslužeb a modlili se za nemocné. Petr v církvích zahrál na kytaru a zpíval české i hebrejské písně. Lidem se to líbilo. Také se bratři zúčastnili křtu 2 dívek. Petr si musel zvyknout na spaní v hamace a snášet mnohá nepohodlí. Ale Petrovi se v džungli mezi domorodci moc líbilo. Fotky a videa z misijního výjezdu si můžete prohlédnout na našich www.misie.estranky.cz. Během Petrova pobytu nám někdo vykradl auto. Rozbil zadní okno ve dveřích. Strávili jsme mnoho času sháněním nového okna. Zatím máme v okně igelit.

Děkujeme za vaší účast v této misii. Děkujeme za vaší důvěru. Děkujeme za vaše modlitby i veškerou podporu. Děkujeme za modlitby za naše zdraví a ochranu.

Pavla a Zbyněk Klingerovi